
$3,328.00
Coos Bay Marine Inc. | Coos Bay, OR
Honda Marine 2026 BF9.9 X Portable Outboard
The new 2026 Honda Marine BF9.9 X delivers portable power without sacrificing performance or reliability. Designed for small boats, dinghies and auxiliary use, this fuel‑efficient four‑stroke outboard offers more battery charging capability, quieter operation and easier handling than its predecessors.
Honda Marine 2026 BF9.9 X Portable Outboard
The new 2026 Honda Marine BF9.9 X delivers portable power without sacrificing performance or reliability. Designed for small boats, dinghies and auxiliary use, this fuel‑efficient four‑stroke outboard offers more battery charging capability, quieter operation and easier handling than its predecessors.
The BF9.9 X produces 9.9 HP at 5,500 RPM with a displacement of 13.5 cubic inches (222 cc). It offers:
Overall width: 13.6" (345 mm). Transom height: 25" (635 mm).
The engine offers a 5‑stage trim range from 4° to 20°, tilt up to 72°, and standard oil pressure, temperature alerts, and rev limiter. Power Tilt is optional for added convenience.
| Condition | NEW |
| Stock Number | 824108 |
| Year | 2026 |
| Make | Honda Marine |
| Model | BF9.9 X |
| Vehicle Type | Outboard |
| Category | Portable |
| Engine | BFP10D3XHT |
| Engine Type | Four Stroke |
| Fuel Type | Gas |
| Engine Specifications | |
|---|---|
| Type | 4‑Stroke SOHC 2 Cylinder/4 Valves |
| Power | 9.9 HP @ 5,500 RPM |
| Displacement | 13.5 cu in (222 cc) |
| Bore & Stroke | 2.3" x 1.7" |
| Cooling System | Water Cooled |
| Ignition | PGM‑IG |
| Starter | Electric/Recoil |
| Exhaust | Through Hub |
| Lubrication | Wet Sump |
| Gear Ratio (Primary) | 2.33:1 |
| Gear Shifter | F‑N‑R |
| Electrical System | |
| Alternator (Electric Start) | 12 A (148 W) with regulator |
| Alternator (Manual Start) | 6 A (76 W) with regulator |
| Performance Features | |
| Propeller | 4‑Blade Aluminum; Power Thrust optional |
| Dimensions & Weights | |
| Overall Width | 13.6" |
| Transom Height | 25" |
| Diameter x Pitch (Standard) | 9¼" x 8" |
| Diameter x Pitch (Power Thrust) | 10" x 6.5" |
| Dry Weight | 107 lb |
| Trim & Tilt | |
| Trim Range | 5 Stage: 4°, 8°, 12°, 16°, 20° |
| Tilt Range | 72° |
| Power Tilt | Available |
| Safety & Alerts | |
| Oil Pressure | |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 824108 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Honda Marine | |
| Model | BF9.9 X | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | Portable | |
| Engine | BFP10D3XHT | |
| Engine Type | Four Stroke | |
| Engine Power | 9.9 HP | |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | |
| Engine Type | 4-Stroke SOHC 2 Cylinder/4 Valves |
| Engine Power | Rated: 9.9 HP @ 5,500 RPM |
| Displacement | 13.5 cubic inches (222 cc) |
| Throttle | Full Range: 5,000-6,000 RPM |
| Bore | 2.3" (58 mm) |
| Stroke | 1.7" (42 mm) |
| Cooling System | Water Cooled |
| Ignition | System: PGM-IG |
| Starter | System: Electric/Recoil |
| Exhaust | Through Hub |
| Lubrication | Wet Sump |
| Gear Ratio (Primary) | 2.33:1 |
| Gear Shifter | F-N-R |
| Electric | |
| Alternator | With voltage regulator (Electric Start): 12-Amp (148 watt) | with voltage regulator (Manual Start): 6-Amp (76 watt) |
| Performance | |
| Propulsion System | Propeller: 4-Blade Aluminum |
| Fuel System | |
| Fuel Type | Delivery: 1 Carburetor |
| Dimensions | |
| Overall Width | 13.6" (345 mm) |
| Transom Height | 25" (635 mm) |
| Dimensions | Diameter x Pitch: 9¼" x 8" | Diameter x Pitch, Power Thrust: 10" x 6.5" |
| Weights | |
| Dry Weight | 107 lbs. (48 kg) |
| Features | |
| Features | Trim Range: 5 Stage 4°-8°-12°-16°-20° | Tilt Range: 72° | Power Tilt: Available | Oil Pressure Alert: Standard | Temperature Alert: Standard | Rev-Limiter: Standard |
| Dry Weight | 107 lbs. (48 kg) approx. |
| Engine Power | 9.9 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.