
$975.00
Coos Bay Marine Inc. | Coos Bay, OR
The latest model from Mercury Marine delivers reliable power with a lightweight design, making it ideal for small boats and recreational watercraft.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | 267219 |
| Year | 2026 |
| Make | Mercury Marine |
| Model | Four‑Stroke 2.5 HP Outboard |
| Vehicle Type | Outboard ... |
The latest model from Mercury Marine delivers reliable power with a lightweight design, making it ideal for small boats and recreational watercraft.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | 267219 |
| Year | 2026 |
| Make | Mercury Marine |
| Model | Four‑Stroke 2.5 HP Outboard |
| Vehicle Type | Outboard Engine |
| Category | Four Stroke |
| Engine Power | 2.5 HP (1.8 kW) |
| Engine Type | Single‑Cylinder, Four‑Stroke |
| Displacement | 85 cc / 5.2 CID |
| Fuel Capacity | Integrated: 0.3 gal (1 L) |
| Starter Type | manual electric starter |
| Dry Weight | 41 lb (18 kg) – the lightest model in its class |
| Propulsion Type | Powered by a tiller handle for precise steering |
| Trim System | manual control for optimal balance and performance |
This 2026 Mercury Marine Four‑Stroke 2.5 HP Outboard engine combines compact size with efficient power, offering a dependable solution for boating enthusiasts seeking both simplicity and performance.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 267219 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Mercury Marine® | |
| Model | FourStroke 2.5hp | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | Four Stroke | |
| Engine | 2.5MH | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Steering Type | Tiller Handle | |
| Engine Type | Four Stroke | |
| Engine Power | 2.5 HP | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | 41 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | 2.5 HP (1.8 kW) |
| Engine Type | 1 cylinder |
| Displacement | 5.2 CID (85 CC) |
| Electric | |
| Starter | Manual |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | Integrated: 0.3 Gal (1L) |
| Weights | |
| Dry Weight | Lightest model available: 41 lbs (18 kg) |
| Features | |
| Features | Trim System: Manual |
| Dry Weight | 41 lbs approx. |
| Engine Power | 2.5 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.