
$1,930.00
Coos Bay Marine Inc. | Coos Bay, OR
2026 Mercury Marine FourStroke 6hp Outboard
The 2026 Mercury Marine FourStroke 6hp outboard motor delivers powerful performance in a compact package. Ideal for fishing, cruising or quick get‑aways, this small engine offers rapid acceleration and high speed with minimal vibration.
2026 Mercury Marine FourStroke 6hp Outboard
The 2026 Mercury Marine FourStroke 6hp outboard motor delivers powerful performance in a compact package. Ideal for fishing, cruising or quick get‑aways, this small engine offers rapid acceleration and high speed with minimal vibration.
This outboard is built to provide worry‑free boating – dependable performance, low maintenance and a lightweight design that won’t weigh you down.
| Product Overview | |
|---|---|
| Condition | NEW |
| Stock Number | 347907 |
| Year | 2026 |
| Make | Mercury Marine |
| Model | FourStroke 6hp |
| Vehicle Type | Outboard |
| Category | Four Stroke |
| Engine Power | 6 HP (4.4 kW) |
| Fuel Type | Gasoline |
| Dry Weight | 57 lbs (26 kg) |
| Engine Details | |
| Displacement | 7.5 CID (123 CC) |
| Cylinder Count | 1 Cylinder |
| Electric & Capacities | |
| Starter Type | manual |
| Fuel Capacity | Integrated: 0.3 Gal (1 L) |
| Features | |
| Trim System | Manual |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 347907 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Mercury Marine® | |
| Model | FourStroke 6hp | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | Four Stroke | |
| Engine | 6MH | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Type | Four Stroke | |
| Engine Power | 6 HP | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | 57 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | 6 HP (4.4 kW) |
| Engine Type | 1 cylinder |
| Displacement | 7.5 CID (123 CC) |
| Electric | |
| Starter | Manual |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | Integrated: 0.3 Gal (1L) |
| Weights | |
| Dry Weight | Lightest model available: 57 lbs (26 kg) |
| Features | |
| Features | Trim System: Manual |
| Dry Weight | 57 lbs approx. |
| Engine Power | 6 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.