
$3,610.00
Coos Bay Marine Inc. | Coos Bay, OR
This brand new, high‑performance outboard offers reliable power for fishing trips, water sports, and everyday boating needs.
This brand new, high‑performance outboard offers reliable power for fishing trips, water sports, and everyday boating needs.
The Mercury Marine FourStroke 20hp EFI outboard combines efficient fuel consumption with robust performance, making it an ideal choice for small to medium‑size boats that require dependable power and easy handling.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 346682 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Mercury Marine® | |
| Model | FourStroke 20hp EFI | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | Four Stroke | |
| Engine | 20MLH | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Steering Type | Tiller Handle | |
| Engine Type | Four Stroke | |
| Engine Power | 20 HP | |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | |
| Engine Power | 20 HP (14.7 kW) |
| Engine Type | Inline-2 |
| Displacement | 20.3 CID (333 CC) |
| Electric | |
| Alternator | Electric start models: 12 amp (145 watt) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | Remote Standard: 3.2 Gal (12L) |
| Weights | |
| Dry Weight | Lightest model available: 99 lbs (45 kg) |
| Dry Weight | Lightest model available: 99 lbs (45 kg) approx. |
| Engine Power | 20 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.