
$10,391.00
Kettle Marine | Jackson, WI
Experience the power and reliability of Mercury Marine’s latest 90 hp four‑stroke outboard engine, introduced for the 2026 model year. Designed to deliver smooth performance on both small and medium watercraft, this new engine combines advanced engineering with user‑friendly features.
Experience the power and reliability of Mercury Marine’s latest 90 hp four‑stroke outboard engine, introduced for the 2026 model year. Designed to deliver smooth performance on both small and medium watercraft, this new engine combines advanced engineering with user‑friendly features.
| General Information | |
|---|---|
| Status | New |
| Stock Number | M2454 |
| Year | 2026 |
| Manufacturer | Mercury Marine |
| Model | FourStroke 90hp |
| Vehicle Type | Outboard |
| Engine Details | |
| VIN | 3B727833 |
| Motor Series | MERCURY 90 ELPT 4S |
| Propulsion Type | Powered |
| Weight Information | |
| Differential Weight | Lightest model – 359 lb (163 kg) |
| Color Options | |
| Main Color | Black |
This Mercury Marine four‑stroke engine is engineered for high performance, fuel efficiency, and ease of maintenance. Ideal for boaters seeking reliable power with minimal noise and vibration.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | M2454 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Mercury Marine® | |
| Model | FourStroke 90hp | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | Four Stroke | |
| VIN | 3B727833 | |
| Engine | MERCURY 90 ELPT 4S | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Power | 90 HP |
| Engine | |
| Engine Power | 90 HP (67 kW) |
| Engine Type | Inline 4 |
| Displacement | 2.1L |
| Electric | |
| Alternator | With water-cooled voltage regulator: 35 amp (441 watt) |
| Weights | |
| Dry Weight | Lightest model available: 359 lbs (163 kg) / 363 lbs (165 kg) (CT model) |
| Features | |
| Features | Smartcraft Compatible: Yes | Recommended Fuel: Unleaded Regular 87 Octane Minimum (R+M/2) or 90 RON 10% Ethanol Maximum |
| Color | |
| Colors | Black |
| Dry Weight | Lightest model available: 359 lbs (163 kg) / 363 lbs (165 kg) (CT model) approx. |
| Engine Power | 90 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.