
$15,172.00
Kettle Marine | Jackson, WI
New 2026 Mercury Marine Pro XS 150hp Outboard
New 2026 Mercury Marine Pro XS 150hp Outboard
This high‑performance 2026 Mercury Marine Pro XS outboard delivers powerful, reliable propulsion for boating enthusiasts. Its lightweight design and efficient inline‑4 engine provide smooth operation while maintaining a low environmental impact.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | M2463 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Mercury Marine® | |
| Model | Pro XS 150hp | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | Outboard Motors | |
| VIN | 3B719378 | |
| Engine | MERCURY 150 XL PRO XS | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Power | 150 HP |
| Engine | |
| Engine Power | 150 HP (110 kW) |
| Engine Type | Inline 4 |
| Displacement | 3.0L |
| Electric | |
| Alternator | Belt-Driven: 60 amp (756 watt) |
| Weights | |
| Dry Weight | Lightest model available: 456 lbs (207 kg) |
| Features | |
| Features | Smartcraft Compatible: Yes | Recommended Fuel: Unleaded Regular 87 Octane Minimum (R+M/2) or 90 RON 10% Ethanol Maximum |
| Color | |
| Colors | Black |
| Dry Weight | Lightest model available: 456 lbs (207 kg) approx. |
| Engine Power | 150 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.