$22,549.00
GSPS Marine | Gulf Shores, Alabama
Discover the 2026 Sea‑Doo GTX Limited, a premium personal watercraft that blends power, technology and comfort into one unforgettable touring experience.
Discover the 2026 Sea‑Doo GTX Limited, a premium personal watercraft that blends power, technology and comfort into one unforgettable touring experience.
The GTX Limited features a large swim platform for easy boarding, a generous 10.25‑inch touchscreen display, and an integrated 100 W premium audio system—all housed in a stylish Teal Metallic finish.
| General Details | |
|---|---|
| Model Year | 2026 |
| Manufacturer | Sea‑Doo |
| Vehicle Type | Personal Watercraft (3‑Passenger) |
| Engine & Power | |
| Engine Type | 1630 ACE™ – 325 HP |
| Dimensions | |
| Length | 135.9” (345 cm) |
| Width | 49.2” (125 cm) |
| Height | 44.9” (114 cm) |
| Capacity & Weight | |
| Seating Capacity | 3 passengers |
| Fuel Tank | 18.5 US gal (70 L) |
| Storage | 26.1 US gal (99 L) |
| Dry Weight | 849 lb (385 kg) |
| Warranty & Service | |
| Coverage | 1‑year BRP limited warranty on the watercraft. |
Whether you’re chasing adventure, enjoying family outings or towing friends across calm waters, the Sea‑Doo GTX Limited offers a luxurious and reliable platform that redefines touring personal watercraft. Experience it today at GSPS Marine.
| Location | GSPS Marine | |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 22H526 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | GTX™ Limited 325 Teal Metallic | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™ - 325 |
| Engine Power | 325 HP |
| Dimensions | |
| Length | 135.9" / 345.1 cm |
| Width | 49.2" / 125 cm |
| Height | 44.9" / 114 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | 26.1 US gal / 98.9 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 849 lb / 385 kg |
| Electric | |
| Gauges | 10.25 in. Touchscreen Display |
| Features | |
| Features | Tech Package, audio, iDF, iBR |
| Hull Type | ST3® Hull | Material: Fiberglass |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 849 lb / 385 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 325 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.