
$12,499.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
The 2025 Sea‑Doo GTi SE is the ultimate family watercraft that blends performance, safety and convenience into one sleek package. Designed for riders who want a fun experience without compromising on comfort or ease of use.
The 2025 Sea‑Doo GTi SE is the ultimate family watercraft that blends performance, safety and convenience into one sleek package. Designed for riders who want a fun experience without compromising on comfort or ease of use.
| Engine & Drivetrain | |
|---|---|
| Type | 1630 ACE – 130 hp |
| Displacement | 1630 cc |
| Cooling System | Closed‑Loop Cooling (CLCS) |
| Fuel Type | 87 octane |
| Reverse | Electronic iBR® |
| Dimensions & Capacity | |
| Length | 130.7 in (332 cm) |
| Width | 49.2 in (125 cm) |
| Height | 44.9 in (114 cm) |
| Seating Capacity | 3 riders |
| Fuel Tank | 18.5 US gal / 70 L |
| Weight & Storage | |
| Dry Weight | 741 lb (336 kg) |
| Payload Capacity | 600 lb (272 kg) |
| Total Storage | 40.3 US gal / 152.8 L (glove box + front bin) |
| Electrical & Features | |
| Display | 4.5‑inch digital gauge |
| Main Extras | E‑Lock touring seat, seat strap, iDF® debris‑free system, RF D.E.S.S. key, watertight phone compartment, LinQ™ attachment points. |
| Warranty | |
| Coverage | 1‑year limited warranty on the watercraft (BRP) |
The 2025 Sea‑Doo GTi SE 130 iBR is ready to take you and your family into every adventure with confidence, comfort and style. Experience a personal watercraft that’s engineered for fun while delivering top‑class safety features.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B250152 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | GTI™ SE 130 iBR | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YDV62054E525 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™- 130 |
| Displacement | 1630 cc |
| Cooling System | Closed-Loop Cooling System (CLCS) |
| Engine Power | 130 hp |
| Fuel Type | 87 octane |
| Intake Design | Naturally aspirated |
| Drivetrain | |
| Reverse | Electronic iBR® |
| Throttle | System: iTC™ (Intelligent Throttle Control) System |
| Chassis | |
| Exhaust | D-Sea-BeI™ System |
| Dimensions | |
| Length | 130.7" / 332 cm |
| Width | 49.2" / 125 cm |
| Height | 44.9" / 114 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | Glove Box: 2.3 US gal / 8.8 L | Front Bint: 38 US gal / 144 L | Total: 40.3 US gal / 152.8 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 741 lb / 336 kg |
| Weight | Capacity: 600 lb / 272 kg |
| Electric | |
| Gauges | 4.5" Digital Display |
| Features | |
| Features | Ergolock™ two-piece touring seat, Seat strap, iBR® - Intelligent Brake & Reverse, iDF® - Intelligent Debris-Free System, VTS™ (Variable Trim System), Boarding ladder, RF D.E.S.S.™ key, Large front storage, Watertight phone compartment, LinQ™ attachment system |
| Hull Type | GTI™ Hull | Material: Polytec™ |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 741 lb / 336 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 130 hp |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.