
$17,099.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
Experience the ultimate in offshore performance with the 2025 Sea‑Doo RXT‑X™ 325 Ice Metal / Manta Green. Designed for thrill seekers, this personal watercraft delivers unmatched power, precision steering and advanced connectivity—all wrapped in a sleek, high‑performance hull.
Experience the ultimate in offshore performance with the 2025 Sea‑Doo RXT‑X™ 325 Ice Metal / Manta Green. Designed for thrill seekers, this personal watercraft delivers unmatched power, precision steering and advanced connectivity—all wrapped in a sleek, high‑performance hull.
| General Information | |
| Condition: | New |
| Year: | 2025 |
| Make & Model: | Sea‑Doo RXT‑X™ 325 Ice Metal / Manta Green |
| Vehicle Type: | Personal Watercraft (2-Passenger) |
| Engine Details | |
| Displacement: | 1630 cc |
| Power: | 325 hp (Rotax® 1630 ACE™) |
| Cooling System: | Closed‑Loop Cooling System (CLCS) |
| Dimensions | |
| Length: | 135.8" / 345 cm |
| Width: | 49.2" / 125 cm |
| Height: | 45.3" / 115 cm |
| Capacity & Storage | |
| Seating Capacity: | Up to 3 riders |
| Fuel Tank: | 18.5 US gal / 70 L |
| Total Storage: | 26.1 US gal / 98.9 L (glove box + front bin) |
| Weight & Performance Limits | |
| Dry Weight: | 842 lb / 382 kg |
| Maximum Payload: | 600 lb / 272 kg |
| Electrical & Gauges | |
| Display: | 7.8‑inch wide LCD with panoramic view |
| Feature Highlights | |
| Ergolock™ racing seat, hydraulic steering damper, X‑sponsons, polished impeller, full-length angled wedges, low-rise handlebars, wide-angle mirrors, waterproof phone compartment, BRP premium audio system, USB port, and more. | |
| Warranty | |
| Coverage: | 1‑year limited warranty from Bravura Marine Products (BRP) |
This 2025 Sea‑Doo RXT‑X™ is built for riders who demand peak performance, advanced technology and uncompromising safety. Whether you’re tackling offshore waves or cruising along the coast, this watercraft delivers an unrivaled riding experience.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B250081 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | RXT-X™ 325 Ice Metal / Manta Green | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 2-Passenger | |
| VIN | YDV50991D525 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™- 325 |
| Displacement | 1630 cc |
| Cooling System | Closed-Loop Cooling System (CLCS) |
| Engine Power | 325 hp |
| Fuel Type | 91 octane |
| Intake Design | Supercharged with external intercooler |
| Drivetrain | |
| Reverse | Electronic iBR® |
| Throttle | System: iTC™ (Intelligent Throttle Control) System |
| Chassis | |
| Exhaust | D-Sea-BeI™ System |
| Dimensions | |
| Length | 135.8" / 345 cm |
| Width | 49.2" / 125 cm |
| Height | 45.3"/ 115 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | Glove Box: 0.8 US gal / 2.9 L | Front Bint: 25.3 US gal / 96 L | Total: 26.1 US gal / 98.9 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 842 lb / 382 kg |
| Weight | Capacity: 600 lb / 272 kg |
| Electric | |
| Gauges | Large panoramic 7.8" wide LCD display |
| Features | |
| Features | Ergolock™ two-piece racing seat, Seat strap, iBR® - Intelligent Brake & Reverse, Extended VTS™ (Variable Trim System), RF D.E.S.S.™ key, Direct-access front storage, Watertight phone compartment, LinQ™ attachment system, BRP Audio - premium system, Knee pads ,Wide-angle mirrors, Round handle grips ,Footwell carpets, Large swim platform, Stainless Polished impeller, USB Port, X-sponsons, Full-length angled wedges, Hydraulic steering damper, Low-rise racing handlebars, Tilt steering, Ski tow eye |
| Hull Type | ST3™ Hull | Material: Fiberglass |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 842 lb / 382 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 325 hp |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.