
$12,099.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
At Berts Mega Mall you can purchase the latest Sea‑Doo Wake™ 170, a premium three‑passenger personal watercraft that delivers thrilling power, advanced features, and unbeatable value.
At Berts Mega Mall you can purchase the latest Sea‑Doo Wake™ 170, a premium three‑passenger personal watercraft that delivers thrilling power, advanced features, and unbeatable value.
The Sea‑Doo Wake™ 170 BRP Premium Audio, iDF, iBR is engineered for effortless tow sports—whether you’re boarding a board, skiing or skating. Its robust design and cutting‑edge technology make it the most powerful naturally aspirated Rotax engine on any Sea‑Doo watercraft.
This Sea‑Doo Wake 170 delivers a blend of power, efficiency and storage that makes every trip on the water memorable. Explore its features today for an unmatched personal watercraft experience.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B250143 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | Wake™ 170 BRP Premium Audio, iDF, iBR | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YDV67588F525 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™- 170 |
| Displacement | 1630 cc |
| Cooling System | Closed-Loop Cooling System (CLCS) |
| Engine Power | 170 hp |
| Fuel Type | 87 octane |
| Intake Design | Naturally aspirated |
| Drivetrain | |
| Reverse | Electronic iBR®* |
| Throttle | System: iTC™ (Intelligent Throttle Control) System |
| Chassis | |
| Exhaust | D-Sea-BeI™ System |
| Dimensions | |
| Length | 130.6" / 331.8 cm |
| Width | 49.2" / 125 cm |
| Height | 44.8" / 113.7 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | Glove Box: 2.3 US gal / 8.8 L | Front Bint: 38 US gal / 144 L | Total: 40.3 US gal / 152.8 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 789 lb / 358 kg |
| Weight | Capacity: 600 lb / 272 kg |
| Electric | |
| Gauges | 4.5" Digital Display |
| Features | |
| Hull Type | GTI™ Hull | Material: Polytec™ Gen 2 |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 789 lb / 358 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 170 hp |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.