
$15,699.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
At Berts Mega Mall we offer transparent pricing with clear destination charges and a small markup for your convenience.
At Berts Mega Mall we offer transparent pricing with clear destination charges and a small markup for your convenience.
The newest FX Cruiser HO is packed with premium features for an unbeatable watercraft experience.
| Status | NEW |
| Stock Number | YW250017B |
| Year | 2025 |
| Make | Yamaha WaveRunners |
| Model | FX Cruiser® HO |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 3‑Passenger |
| VIN | YAMA2261A525 |
| hours | 0 hours |
| Engine Specifications | |
|---|---|
| Type | 4‑Cylinder, 4‑Stroke, 1.9 L High Output Yamaha Marine Engine (1898 cc) |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions & Capacities | |
| Length | 11′9″ |
| Width | 4′2″ |
| Height | 4′0″ |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Seating Capacity | 1‑3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 838 lb |
| Key Features | |
| Infotainment System | Connext 7″ Touchscreen Fuel Gauge |
| Additional Features | Cruise Assist / No‑Wake Mode™, Touchpad Control, Electric Trim System, Performance Auto Trim, Comfort Auto Trim, Multi‑Mount System, Watertight with USB & 12 V Outlet and Accent Lighting, Footwell Drains. |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW250017B | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | FX Cruiser® HO | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA2261A525 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'9" |
| Width | 4'2" |
| Height | 4' |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 2.6 |
| Weights | |
| Dry Weight | 838 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen 7 (Touchscreen) |
| Features | Cruise Assist/No Wake ModeTM | Touchpad Control | Electric Trim System | Performance Auto Trim | Comfort Auto Trim | Multi-Mount System | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains |
| Dry Weight | 838 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.