
$6,999.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
Discover the brand new 2025 Yamaha WaveRunners Jetblaster DLX 2‑Up, a top‑performance personal watercraft designed for exhilarating adventures on any body of water.
Discover the brand new 2025 Yamaha WaveRunners Jetblaster DLX 2‑Up, a top‑performance personal watercraft designed for exhilarating adventures on any body of water.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | YW250452B |
| Year | 2025 |
| Make & Model | Yamaha WaveRunners Jetblaster DLX 2‑Up |
| Engine Details | |
| Type | 3‑Cylinder, 4-Stroke TR-1 Marine Engine |
| Displacement | 1049 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions (ft/in) | |
| Length | 9′ 9″ |
| Width | 3′ 9″ |
| Height | 3′ 8″ |
| Capacities (gal) | |
| Fuel Capacity | 13.2 |
| Storage Capacity | 3.5 |
| Seating & Weight | |
| Seats for 1–2 Persons | |
| Dry Weight | 589 lbs |
| Additional Features | |
| Glove Box, Water‑Resistant Under‑Seat Storage, Deck Mats, Maintenance-Free Battery | |
| Fuel Gauge Type | LCD Display |
This Yamaha WaveRunner Jetblaster DLX 2‑Up delivers a blend of style, performance and convenience for water enthusiasts who demand quality without compromise.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW250452B | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | Jetblaster DLX 2-Up | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 1-Passenger, Stand Up | |
| VIN | YAMA1817D525 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 9'9" |
| Width | 3'9" |
| Height | 3'8" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 Gal |
| Storage Capacity | 3.5 Gal |
| Seating Capacity | 1-2 persons |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 589 lbs |
| Features | |
| Features | Glove Box | Water-resistant Under-seat Storage | Deck Mats | Maintanence-free Battery |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Dry Weight | 589 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.