
$9,799.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
Experience the excitement of water adventure with the 2025 Yamaha WaveRunner JetBlaster LTD. This all‑in‑one family fun package delivers top performance, comfort, and convenience for every rider.
Experience the excitement of water adventure with the 2025 Yamaha WaveRunner JetBlaster LTD. This all‑in‑one family fun package delivers top performance, comfort, and convenience for every rider.
| General Information | |
| Condition | New |
| Stock Number | YW250481B |
| Year | 2025 |
| Make | Yamaha WaveRunners |
| Model | JetBlaster LTD |
| Engine Details | |
| Type | 3‑Cylinder, 4‑Stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 9′ 9″ |
| Width | 3′ 9″ |
| Height | 3′ 8″ |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 gal |
| Storage Capacity | 8.8 gal |
| Seating Capacity1–2 persons | |
| Weights | |
| Dry Weight | 600 lb |
| Add‑On Features | |
| Display | Connext Screen (4.3″) with Security |
| Drive Control | X(2step), Low RPM Mode |
| Storage | Water‑resistant Under‑Seat Storage, Reboarding Step, Foot Chocks |
The base MSRP for the 2025 Yamaha JetBlaster LTD is $11,799.00. After a Berts discount of $3,000.00 and additional fees such as destination/freight surcharge ($475) and markup ($2,740), the total cost comes to approximately $12,014.00 plus applicable taxes, license, and documentation charges.
Discover why this Yamaha WaveRunner is the perfect choice for families looking to enjoy thrilling water sports with reliability, safety, and style—all backed by a trusted brand known worldwide for marine excellence.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW250481B | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | Jetblaster LTD | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA2588D525 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 9'9" |
| Width | 3'9" |
| Height | 3'8" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 Gal |
| Storage Capacity | 8.8 Gal |
| Seating Capacity | 1-2 persons |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 600 lbs |
| Features | |
| Features | Connext Screen (in): 4.3 | Connext Screen Security | Drive Control: X(2step) | Drive Control/Low RPM Mode | Water-resistant Under-seat Storage | Reboarding Step | Foot Chocks |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Dry Weight | 600 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.