
$9,799.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
Experience the thrill of water sports with the brand‑new 2025 Yamaha WaveRunner Jetblaster PRO 3-Up. Designed for riders who demand performance, comfort and advanced technology, this personal watercraft delivers an unmatched riding experience on every wave.
Experience the thrill of water sports with the brand‑new 2025 Yamaha WaveRunner Jetblaster PRO 3-Up. Designed for riders who demand performance, comfort and advanced technology, this personal watercraft delivers an unmatched riding experience on every wave.
| General Information | |
|---|---|
| Status | New |
| Stock Number | YW250442B |
| Year | 2025 |
| Manufacturer | Yamaha WaveRunners |
| Model | Jetblaster PRO 3-Up |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 1‑Passenger, Stand Up |
| VIN | YAMA0206D525 |
| hours | 0 hours |
| Engine & Power | |
| Type | 3‑Cylinder, 4-Stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions (inches) | |
| Length | 117” |
| Width | 45” |
| Height | 46.5” |
| Capacities (gal) | |
| Fuel Capacity | 13.2 |
| Tank Storage | 1.5 |
| Seating | Up to 3 persons |
| Weights (lbs) | |
| Dry Weight | 545 |
| Additional Features | |
| Display | 4.3” Connext Screen with Fuel Gauge and Security Mode |
| Drive Control | X(2‑step) & Low RPM mode |
| Storage | Water-resistant under-seat storage, reboarding step included |
This comprehensive overview highlights the 2025 Yamaha WaveRunner Jetblaster PRO 3-Up’s standout features, specifications and pricing structure, making it easier for enthusiasts to evaluate this high‑performance personal watercraft.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW250442B | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | Jetblaster PRO 3-Up | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 1-Passenger, Stand Up | |
| VIN | YAMA0206D525 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 9'9" |
| Width | 3'9" |
| Height | 3'10" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 Gal |
| Storage Capacity | 1.5 Gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 545 lbs |
| Features | |
| Features | Connext Screen (in): 4.3 | Connext Screen Security | Drive Control: X(2step) | Drive Control/Low RPM Mode | Water-resistant Under-seat Storage | Reboarding Step | Foot Chocks |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Dry Weight | 545 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.