
$8,999.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
The 2025 Yamaha WaveRunner SuperJet is the ultimate stand‑up personal watercraft for riders who demand speed, agility and cutting‑edge performance.
The 2025 Yamaha WaveRunner SuperJet is the ultimate stand‑up personal watercraft for riders who demand speed, agility and cutting‑edge performance.
| General Information | |
| Condition | New |
| Stock Number | YW250384B |
| Year | 2025 |
| Make & Model | Yamaha WaveRunner SuperJet® |
| Vehicle Type | Personal Watercraft – 1‑Passenger, Stand Up |
| Engine Details | |
| Type | 3‑Cylinder, 4‑Stroke TR-1 Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049 cc |
| Dimensions & Capacities | |
| Length | 8′ (96″) |
| Width | 2′6″ (30″) |
| Height | 2′6″ (30″) |
| Weight & Storage | |
| Dry Weight | 375 lb |
| Fuel Capacity | 5 gal |
| Storage Capacity | 28.4 gal (oil, etc.) |
| Features & Extras | |
| Learner Mode (L‑mode) | Able to operate with a learner’s license. |
| Automatic Bilge Pump | Keeps the cockpit dry without manual intervention. |
| Smooth reentry for riders of all skill levels. | |
| Deck Mats & Maintenance‑Free Battery | |
| LED Fuel Gauge | |
This 2025 Yamaha WaveRunner SuperJet is engineered to deliver peak performance while remaining lightweight and user friendly. Ideal for competitive racers or adventure seekers, it provides the speed and control that define modern personal watercraft.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW250384B | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | SuperJet® | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 1-Passenger, Stand Up | |
| VIN | YAMH0064D525 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 8' |
| Width | 2'6" |
| Height | 2'6" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 5 Gal |
| Storage Capacity | 28.4 Gal |
| Seating Capacity | 1 person |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 375 lbs |
| Features | |
| Features | Learner Mode (L-mode) | Automatic Bilge | Reboarding Holder | Deck Mats | Maintanence-free Battery |
| Fuel Gauge Type | LED |
| Dry Weight | 375 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.