
$10,799.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
2025 Yamaha Waverunners VX Cruiser – Ride Your Own Rhythm
The 2025 Yamaha VX Cruiser delivers a smooth and powerful watercraft experience, now available with factory‑installed Yamaha audio speakers. These speakers are engineered for marine use, offering long lasting performance while delivering clear sound even at high speeds.
2025 Yamaha Waverunners VX Cruiser – Ride Your Own Rhythm
The 2025 Yamaha VX Cruiser delivers a smooth and powerful watercraft experience, now available with factory‑installed Yamaha audio speakers. These speakers are engineered for marine use, offering long lasting performance while delivering clear sound even at high speeds.
| Status: | New |
| Stock #: | YW250175B |
| Year: | 2025 |
| Make & Model: | Yamaha WaveRunner VX Cruiser |
| Vehicle Type: | Personal Watercraft – 3‑Passenger |
| VIN: | YAMA2301G425 |
| Engine Details | |
|---|---|
| Type: | TR-1 High Output, 3-cylinder, 4-stroke marine engine |
| Displacement: | 1049 cc |
| Fuel Type: | Regular unleaded gasoline |
| Dimensions (ft/in) | |
| Length: | 11‑1/4 |
| Width: | 4‑1/8 |
| Height: | 3‑10/16 |
| Capacities (gal) | |
| Fuel tank: | 18.5 |
| Cargo space: | 30.1 |
| Seating capacity: | Up to 3 persons |
| Weight (lbs) | |
| Dry weight: | 690 |
| Additional Features | |
| Fuel gauge: | LCD display |
| Other features: | Molded cooler storage, dual side mirrors, watertight USB & 12 V outlet with accent lighting, footwell drains, deck mats, tow hook, maintenance‑free battery. |
The Yamaha VX Cruiser blends performance, comfort and advanced technology to give riders a top-tier watercraft experience. Whether you’re cruising solo or sharing the ride with friends, this model is engineered for reliability and enjoyment on every trip across fresh or saltwater waters.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW250175B | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | VX Cruiser® | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA2301G425 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 690 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 690 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.