
$12,399.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
The 2025 Yamaha WaveRunner VX Cruiser HO with Audio delivers unmatched power, style and convenience for water enthusiasts who demand the best. This new model features a robust 1.9‑liter high‑output engine that provides quick acceleration and thrilling top speeds while maintaining ...
[read more]The 2025 Yamaha WaveRunner VX Cruiser HO with Audio delivers unmatched power, style and convenience for water enthusiasts who demand the best. This new model features a robust 1.9‑liter high‑output engine that provides quick acceleration and thrilling top speeds while maintaining smooth operation in any marine environment.
The VX Cruiser comes factory installed with Yamaha’s latest all‑new audio speakers. Designed specifically for marine use, these speakers withstand splashes, high speeds and extreme conditions while delivering crystal clear sound for a truly immersive experience on the water.
| Vehicle Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Year | 2025 |
| Make & Model | Yamaha WaveRunners VX Cruiser HO with Audio |
| Vehicle Type | Personal Watercraft (3‑Passenger) |
| Engine | |
| Type | 4‑Cylinder, 4‑Stroke, 1.9L High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898 cc |
| Dimensions & Capacity | |
| Length | 11′ 1″ |
| Width | 4′ 1″ |
| Height | 3′ 11″ |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Features & Options | |
| Molded Bow Storage | ✔︎ Dual Mirrors, Watertight USB & 12V Outlet with Accent Lighting, Footwell Drains, Deck Mats, Tow Hook, Maintenance‑Free Battery |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
This personal watercraft combines performance, safety and comfort in one sleek package. Whether you’re cruising with friends or exploring new waterways, the 2025 Yamaha WaveRunner delivers reliable power, intuitive controls and premium audio to enhance every adventure.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW250408B | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | VX Cruiser® HO with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA0855F525 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 783 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 783 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.