
$11,499.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
Experience the 2025 Yamaha Waverunner VX Limited – a premium personal watercraft that delivers unrivalled performance and style on the water.
Experience the 2025 Yamaha Waverunner VX Limited – a premium personal watercraft that delivers unrivalled performance and style on the water.
| Status | : NEW |
| Stock Number | : YW240704 |
| Year | : 2025 |
| Makes | : Yamaha Waverunners |
| Model | : VX Limited |
| Type | : Personal Watercraft, 3‑Passenger |
| VIN | : YAMA0324H425 |
| Odometer | : 0 hours |
| Engine Details | |
|---|---|
| Type | 3‑Cylinder, 4‑Stroke TR‑1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1‑3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 705 lb |
| Additional Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Features Included | Molded Cooler Storage in Bow, Dual Mirrors, Watertight with USB & 12V Outlet and Accent Lighting, Footwell Drains, Deck Mats, Tow Hook, Maintenance‑Free Battery. |
The Yamaha Waverunner VX Limited combines cutting‑edge technology with rugged durability for an unforgettable watercraft experience. Whether you’re cruising the coast or racing through waves, this model offers premium performance and thoughtful convenience in every detail.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW240704 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | VX® Limited | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA0324H425 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 705 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 705 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.