
$12,899.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
Experience the ultimate in personal watercraft performance with our 2025 Yamaha WaveRunner VX® Limited HO. Designed for speed, comfort and durability, this brand‑new model delivers an unmatched riding experience on every wave.
Experience the ultimate in personal watercraft performance with our 2025 Yamaha WaveRunner VX® Limited HO. Designed for speed, comfort and durability, this brand‑new model delivers an unmatched riding experience on every wave.
The 1.9‑liter High Output Yamaha Marine Engine is the largest displacement motor available in a personal watercraft today. It delivers rapid acceleration, high top speeds and exhilarating performance that rivals flagship models from competing brands.
The base MSRP is $15,899.00. After a special discount of $3,000.00 from Bert’s, the sale price drops to $12,899.00. A destination/freight surcharge of $475.00 and an added markup of $2,740.00 bring the total cost—including tax, license and documentation—to $16,114.00.
This Yamaha WaveRunner delivers unmatched power, advanced technology and premium accessories—ideal for riders who demand the best on the water.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW250271B | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | VX® Limited HO | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA0790E525 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 2.6 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 705 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen 4.3 in |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 705 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.