
$14,099.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
The newest model in the GTI family, the 2026 Sea‑Doo GTI SE 130 iBR combines a spacious platform with advanced technology to deliver comfort and excitement on every trip. Designed for families, adventure seekers, and water sports enthusiasts alike, this three‑passenger personal ...
[read more]The newest model in the GTI family, the 2026 Sea‑Doo GTI SE 130 iBR combines a spacious platform with advanced technology to deliver comfort and excitement on every trip. Designed for families, adventure seekers, and water sports enthusiasts alike, this three‑passenger personal watercraft offers unbeatable stability, fuel efficiency, and versatility.
| General Details | |
|---|---|
| Year | 2026 |
| Make | Sea‑Doo |
| Model | GTI SE 130 iBR Tech, Audio, iDF, iBR |
| Dimensions (inches) | |
| Length | 130.7" |
| Width | 49.2" |
| Height | 44.9" |
| Capacity & Performance | |
| Sitting Capacity | 3 |
| Fuel Capacity (US gal) | 18.5 |
| Storage Capacity (US gal) | 40.3 |
| Weight & Power | |
| Dry Weight | 761 lb |
| Engine Power | 130 HP |
This watercraft is engineered for a wide range of activities:
The Sea‑Doo GTI SE 130 iBR comes with the manufacturer’s limited warranty covering one year of coverage. This guarantees you peace of mind on every adventure.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B260024 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | GTI™ SE 130 iBR Tech, Audio, iDF, iBR | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YDV39362A626 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™ - 130 |
| Engine Power | 130 HP |
| Dimensions | |
| Length | 130.7" / 332 cm |
| Width | 49.2" / 125 cm |
| Height | 44.9" / 114 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | 40.3 US gal / 152.8 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 761 lb / 345 kg |
| Electric | |
| Gauges | 4.5 in. Digital Display |
| Features | |
| Features | Tech Package, audio, iDF, iBR |
| Hull Type | GTI® Hull | Material: Polytec™ |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 761 lb / 345 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 130 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.