
$17,149.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
Experience the new Sea‑Doo GTX 170 Tech, a 2026 personal watercraft that blends premium comfort with high performance for unforgettable rides.
Experience the new Sea‑Doo GTX 170 Tech, a 2026 personal watercraft that blends premium comfort with high performance for unforgettable rides.
| General Information | |
|---|---|
| Year | 2026 |
| Make | Sea‑Doo |
| Model | GTX 170 Tech, Audio, iDF, iBR |
| Dimensions (inches / cm) | |
| Length | 135.9" / 345.1 |
| Width | 49.2" / 125 |
| Height | 44.9" / 114 |
| Engine & Performance | |
| Engine Type | 1630 ACE™ – 170 HP |
| Power Output | 170 horsepower |
| Capacity & Storage | |
| Seating Capacity | 3 passengers |
| Fuel Tank | 18.5 US gallons / 70 L |
| Storage Volume | 26.1 US gallons / 98.9 L |
| Weight & Hull | |
| Dry Weight | 796 lb / 361 kg |
| Hull Material | Fiberglass ST3® hull |
| Electric Features | |
| Lcd Display | 7.8‑inch color LCD (Tech Package) |
| Warranty | |
| Coverage | One year limited warranty on the watercraft |
The 2026 Sea‑Doo GTX offers a blend of comfort, power and technology that turns every outing into an adventure. Whether you’re cruising with family or towing gear for sports events, this watercraft delivers stability, refined handling and advanced safety features—all in one sleek package.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B260014 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | GTX™ 170 Tech, Audio, iDF, iBR | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YDV33353L526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™ - 170 |
| Engine Power | 170 HP |
| Dimensions | |
| Length | 135,9" / 345,1 cm |
| Width | 49.2" / 125 cm |
| Height | 44.9" / 114 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | 26.1 US gal / 98.9 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 796 lb / 361 kg |
| Electric | |
| Gauges | 7.8 in. Color LCD Display (With Tech package) |
| Features | |
| Features | Tech Package, audio, iDF, iBR |
| Hull Type | ST3® Hull | Material: Fiberglass |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 796 lb / 361 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 170 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.