
$18,149.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
Experience the ultimate in personal watercraft performance with the 2026 Sea‑Doo GTX 230 Tech package. Designed for riders who demand premium comfort, refined handling, and a bold aesthetic, this model turns every outing into an unforgettable weekend escape.
Experience the ultimate in personal watercraft performance with the 2026 Sea‑Doo GTX 230 Tech package. Designed for riders who demand premium comfort, refined handling, and a bold aesthetic, this model turns every outing into an unforgettable weekend escape.
This Sea‑Doo GTX 230 Tech is built to deliver long‑distance rides, family fun, tow sports versatility, and a robust performance package that stands out in the personal watercraft market.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B260010 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | GTX™ 230 Tech, Audio, iDF, iBR | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YDV31912L526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™ - 230 |
| Engine Power | 230 HP |
| Dimensions | |
| Length | 135,9" / 345,1 cm |
| Width | 49.2" / 125 cm |
| Height | 44.9" / 114 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | 26.1 US gal / 98.9 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 829 lb / 376 kg |
| Electric | |
| Gauges | 7.8 in. Color LCD Display (With Tech package) |
| Features | |
| Features | Tech Package, audio, iDF, iBR |
| Hull Type | ST3® Hull | Material: Fiberglass |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 829 lb / 376 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 230 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.