
$21,999.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
The 2026 Sea‑Doo RXP‑X 325 is engineered for riders who demand race‑proven power and precise handling on every ride. With its advanced Tech package, BRP Premium audio, and iBR Ice Metal/Manta Green styling, this watercraft delivers an immersive experience whether you’re chasing buoys or ...
[read more]The 2026 Sea‑Doo RXP‑X 325 is engineered for riders who demand race‑proven power and precise handling on every ride. With its advanced Tech package, BRP Premium audio, and iBR Ice Metal/Manta Green styling, this watercraft delivers an immersive experience whether you’re chasing buoys or enjoying high‑energy open‑water fun.
| Engine | |
|---|---|
| Type | 1630 ACE™ – 325 |
| Power | 325 HP |
| Dimensions | |
| Length | 130.6" (332 cm) |
| Width | 49.2" (125 cm) |
| Height | 44" (111 cm) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal (70 L) |
| Storage Capacity | 40.6 US gal (154 L) |
| Weights | |
| Dry Weight | 798 lb (362 kg) |
| Electric & Features | |
| Display | 10.25 in. touchscreen with Tech package |
| Audiology | BRP Premium Audio, iBR system |
| Hull & Materials | |
| Type | T3‑R® fiberglass hull |
| Warranty | |
| Description | 1 year limited warranty from BRP covering the watercraft. |
This Sea‑Doo RXP‑X 325 combines explosive power, pinpoint control and a race‑ready design to push your limits on every adventure. Experience the ultimate performance watercraft today.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B250174 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | RXP-X™ 325 Tech, BRP Premium A, iBR Ice Metal / Manta Green | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 2-Passenger | |
| VIN | YDV08143H526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™ - 325 |
| Engine Power | 325 HP |
| Dimensions | |
| Length | 130.6" / 332 cm |
| Width | 49.2" / 125 cm |
| Height | 44" / 111 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 1 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | 40.6 US gal / 153.7 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 798 lb / 362 kg |
| Electric | |
| Gauges | 10.25 in. Touchscreen Display (with Tech package) |
| Features | |
| Features | Tech Package, BRP Premium Audio, iBR |
| Hull Type | T3-R® Hull | Material: Fiberglass |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 798 lb / 362 kg approx. |
| Max Persons | 1 |
| Engine Power | 325 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.