
$19,849.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
The 2026 Sea‑Doo Wake™ Pro 230 is engineered for ultimate tow‑sport performance. With a robust 1630 ACE engine delivering 230 HP and an ST3® fiberglass hull, this personal watercraft offers unmatched stability, power, and space for riders who love pulling, jumping, and family fun.
The 2026 Sea‑Doo Wake™ Pro 230 is engineered for ultimate tow‑sport performance. With a robust 1630 ACE engine delivering 230 HP and an ST3® fiberglass hull, this personal watercraft offers unmatched stability, power, and space for riders who love pulling, jumping, and family fun.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | B250200 |
| Year | 2026 |
| Make | Sea‑Doo |
| Model | Wake™ Pro 230 |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Dimensions (inches / cm) | |
| Length | 135.8" / 345 cm |
| Width (without rack) | 49.4" / 125.5 cm |
| Height | 44.9" / 114 cm |
| Capacity & Weight | |
| Sitting Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal (70 L) |
| Storage Capacity | 26.1 US gal (98.9 L) |
| Dry Weight | 836 lb (379 kg) |
| Engine & Performance | |
| Engine Type | 1630 ACE™ – 230 HP |
| Electronics & Features | |
| Display | 10.25‑inch touchscreen |
| Audiology | BRP Premium Audio, iDF, iBR |
| Warranty | |
| Coverage | 1 year limited warranty on watercraft |
This 2026 Sea‑Doo Wake Pro is the ultimate choice for tow‑sport enthusiasts seeking power, space and reliable performance in a single personal watercraft.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B250200 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | Wake™ Pro 230 | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YDV18582J526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™ - 230 |
| Engine Power | 230 HP |
| Dimensions | |
| Length | 135.8" / 345 cm |
| Width | 49.4" / 125.5 cm (w/o rack) |
| Height | 44.9" / 114 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | 26.1 US gal / 98.9 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 836 lb / 379 kg |
| Electric | |
| Gauges | 10.25 in. Touchscreen Display |
| Features | |
| Features | BRP Premium Audio, iDF, iBR |
| Hull Type | ST3® Hull | Material: Fiberglass |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 836 lb / 379 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 230 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.