
$21,599.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
The 2026 Yamaha WaveRunner FX Cruiser SVHO is the newest addition to Yamaha’s flagship line of personal watercraft, delivering unmatched power and premium features for a superior riding experience.
The 2026 Yamaha WaveRunner FX Cruiser SVHO is the newest addition to Yamaha’s flagship line of personal watercraft, delivering unmatched power and premium features for a superior riding experience.
Year: 2026 | Make: Yamaha WaveRunners | Model: FX Cruiser SVHO | Type: Personal Watercraft (3‑Passenger)
| Engine | |
|---|---|
| Type | Supercharged 4‑cylinder, 4‑stroke Super Vortex High Output Marine Engine |
| Displacement | 1812 cc |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Length | 11 ft 9″ |
| Width | 4 ft 2″ |
| Height | 4 ft |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Seating Capacity | 1‑3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 875 lb |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen 7 (Touchscreen) |
| Additional Features | Molded Cooler Storage, Dual Mirrors, Watertight USB & 12V Outlet with Accent Lighting, Footwell Drains, Tow Hook, Maintenance‑free Battery. |
This new WaveRunner is in pristine condition (0 hours) and ready for immediate use. Enjoy the thrill of high performance combined with Yamaha’s renowned reliability on every ride.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW250607 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | FX Cruiser SVHO® | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA2388J526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1812CC |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'9" |
| Width | 4'2" |
| Height | 4' |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.7 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 875 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen 7 (Touchscreen) |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 875 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.