
$17,799.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
Discover the 2026 Yamaha WaveRunner FX HO with Audio – a personal watercraft that blends power, performance and premium audio for an unforgettable riding experience.
The FX HO comes equipped with durable Yamaha audio speakers built to withstand marine conditions. Enjoy clear, powerful sound even at high speeds ...
[read more]Discover the 2026 Yamaha WaveRunner FX HO with Audio – a personal watercraft that blends power, performance and premium audio for an unforgettable riding experience.
The FX HO comes equipped with durable Yamaha audio speakers built to withstand marine conditions. Enjoy clear, powerful sound even at high speeds or through splashing waves.
This vibrant glass touchscreen gives you seamless control over music, smartphone connectivity and GPS‑ready maps. The enhanced Drive Control feature further refines your on‑water handling.
Switch effortlessly between forward, neutral and reverse using a single pull of the throttle for smoother deceleration, reversing and docking.
This is the largest displacement motor in today’s PWC market, delivering quick acceleration, smooth power delivery and top speeds that rival flagship models from other brands.
| Vehicle Details | |
|---|---|
| Condition | NEW |
| Year | 2026 |
| Make/Model | Yamaha WaveRunner FX HO with Audio |
| Type | Personal Watercraft – 3‑Passenger |
| Engine Specifications | |
| Engine Type | 4‑Cylinder, 4‑Stroke, 1.9 L High Output Yamaha Marine Engine (1898 cc) |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions & Capacities | |
| Length | 11′9″ |
| Width | 4′2″ |
| Height | 4′ |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Additional Features | |
| Molded Cooler Storage (Bow) | |
| Dual Mirrors | |
| Watertight with USB & 12V Outlet, Accent Lighting | |
| Footwell Drains | |
| Tow Hook | |
| Maintenance‑Free Battery | |
| Weights | |
| Dry Weight | 820 lb |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW250580 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | FX® HO with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA3436G526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'9" |
| Width | 4'2" |
| Height | 4' |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 2.6 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 820 lbs |
| Features | |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 820 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.