
$17,799.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
Introducing the 2026 Yamaha WaveRunners FX HO – a high‑performance personal watercraft that comes factory‑loaded with premium Yamaha audio speakers for crystal clear sound, even while riding at top speed over splashing waves.
Introducing the 2026 Yamaha WaveRunners FX HO – a high‑performance personal watercraft that comes factory‑loaded with premium Yamaha audio speakers for crystal clear sound, even while riding at top speed over splashing waves.
The 1.9 L High Output Yamaha Marine engine is the largest displacement motor in any personal watercraft today, offering rapid acceleration and exhilarating top speeds that rival flagship models from competing brands.
| Condition: | NEW |
| Stock Number: | YW250638 |
| Year: | 2026 |
| Make & Model: | Yamaha WaveRunner FX HO with Audio |
| Vehicle Type: | Personal Watercraft (3‑Passenger) |
| VIN: | YAMA0595K526 |
| Engine Details | |
|---|---|
| Type: | 4‑cylinder, 4‑stroke, 1.9 L High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement: | 1898 cc |
| Fuel Type: | Regular Unleaded |
| Dimensions (ft/in) | |
| Length: | 11'9" |
| Width: | 4'2" |
| Height: | 4' |
| Capacities | |
| Fuel Capacity: | 18.5 gal |
| Storage Capacity: | 44.5 gal |
| Seating: | 1‑3 persons |
| Weights (lb) | |
| Dry Weight: | 820 |
| Additional Features | |
| Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet and Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintenance‑Free Battery | |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW250638 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | FX® HO with Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA0595K526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'9" |
| Width | 4'2" |
| Height | 4' |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 2.6 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 820 lbs |
| Features | |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 820 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.