
$22,199.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
2026 Yamaha WaveRunner FX Limited SVHO – Your Personal Watercraft Adventure
2026 Yamaha WaveRunner FX Limited SVHO – Your Personal Watercraft Adventure
| General Information | |
| Condition | NEW |
| Stock Number | YW250620 |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha Waverunners |
| Model | FX Limited SVHO |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 3‑Passenger |
| VIN | YAMA2589J526 |
| Odometer | 0 hours |
| Engine | |
| Type | Supercharged 4‑cylinder, 4-stroke Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1812 cc (1.8L) |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11′ 9″ |
| Width | 4′ 2″ |
| Height | 4′ |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gallons |
| Storage Capacity | 44.5 gallons |
| Seating Capacity | 1–3 persons |
| Oil Capacity | 3.7 L (4 quarts) |
| Weights | |
| Dry Weight | 877 lbs |
| Additional Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen 7 (Touchscreen) |
| Other Features | |
This Yamaha WaveRunner FX Limited SVHO combines premium audio, advanced throttle control, and a powerful supercharged engine to deliver an unparalleled riding experience. Perfect for adventure seekers who demand performance, durability, and style on the water.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW250620 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | FX® Limited SVHO® | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA2589J526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1812CC |
| Fuel Type | Premium Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'9" |
| Width | 4'2" |
| Height | 4' |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 44.5 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 3.7 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 877 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen 7 (Touchscreen) |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 877 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.