
$14,399.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
Experience the 2026 Yamaha Waverunners VX‑C – a mid‑size personal watercraft that blends affordability, excitement and rugged durability into one package.
Experience the 2026 Yamaha Waverunners VX‑C – a mid‑size personal watercraft that blends affordability, excitement and rugged durability into one package.
Key Specifications:
The 2026 Yamaha Waverunners VX-C is brand new with zero hours and a VIN of YAMA1250H526. Perfect for families or groups seeking dependable performance on the water while enjoying modern comforts and safety features.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW250586 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | VX-C® | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA1250H526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 10'11" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 701 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Water-resistant Under-seat Storage | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 701 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.