
$15,599.00
Bert's Mega Mall | Covina, California
Discover the 2026 Yamaha Waverunner VX, a modern and affordable personal watercraft that redefines comfort and control in its class.
Discover the 2026 Yamaha Waverunner VX, a modern and affordable personal watercraft that redefines comfort and control in its class.
The VX is powered by a 3‑cylinder, 4‑stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine (1049 cc), delivering strong power while maintaining fuel efficiency. It runs on regular unleaded gasoline.
| Length: | 11' 1" |
| Width: | 4' 1" |
| Height: | 3' 11" |
| Fuel Capacity: | 18.5 gallons |
| Storage Capacity: | 30.1 gallons (bow and under‑seat) |
| Sitting Capacity: | 3 persons |
| Dry Weight: | 719 lb |
| Engine Type: | TR-1 High Output 4‑stroke, 1049cc |
The Yamaha Waverunner VX combines modern design with outstanding value. Experience superior control, comfort, and performance without breaking the bank—ideal for both new riders and seasoned enthusiasts alike.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YW250594 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | VX® | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA3536H526 | |
| Odometer | 0 |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 719 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Water-resistant Under-seat Storage | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 719 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.