
$10,595.00
Diamond Marine | East Haven, Connecticut
The 2023 Yamaha WaveRunners SuperJet is engineered exclusively for the racing community, redefining stand‑up riding with unparalleled performance and cutting‑edge technology.
The 2023 Yamaha WaveRunners SuperJet is engineered exclusively for the racing community, redefining stand‑up riding with unparalleled performance and cutting‑edge technology.
| General Features | |
| Model Year | 2023 |
| Make / Brand | Yamaha WaveRunners |
| Engine Type | 3‑Cylinder, 4‑Stroke TR-1 |
| Horsepower | 100 hp |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 9 ft 9 in (117.5 inches) |
| Width | 30 inches |
| Height | 31.1 inches |
| Fuel & Performance | |
| Fuel Tank Capacity | 5.0 gallons |
| Propulsion Type | Jet Drive |
| Engine Hours | Zero (new) |
| Additional Features | |
| Reboarding Handle | Padded foot tray for comfort and safety |
| Adjustable Steering Nozzle Angles | 16° or 19° |
| Handle Pole Extension | Up to 50 mm in three positions |
| Fuel Level Indicator | Low fuel meter with L‑Mode for beginners |
| Sale Price | $10,595.00 | |
| Location | East Haven, Connecticut | |
| Condition | New | |
| Stock Number | 23004B | |
| Year | 2023 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | SuperJet® | |
| HIN | JP-YAMH0043K223 | |
| Color | White | |
| Engine | 3CYL 4STR TR-1 | |
| Length | 9' 9" | |
| Horsepower | 100 | |
| Engine Hours | 0 | |
| Propulsion | Jet Drive | |
| Fuel Type | Gas | |
| Status | Available | |
| Width | 30" | |
| Height | 31.1" |
| Length | 9ft 9in |
| Engine Power | 100 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.