
$16,699.00
Diamond Marine | East Haven, Connecticut
Discover the 2026 Yamaha WaveRunners VX Limited HO – a high‑performance personal watercraft that delivers unmatched power, advanced technology, and exceptional durability on every ride.
Discover the 2026 Yamaha WaveRunners VX Limited HO – a high‑performance personal watercraft that delivers unmatched power, advanced technology, and exceptional durability on every ride.
| 2026 Yamaha WaveRunners VX Limited HO – Key Specs | |
|---|---|
| Color | Azure Blue |
| Length | 11 ft 1″ (3.35 m) |
| Width4 ft 1″ (1.25 m) | |
| Height | 3 ft 11″ (1.20 m) |
| Dry Weight | 798 lb (362 kg) |
| Engine Type | 4‑Cylinder, 4‑Stroke, 1.9L High Output |
| Horsepower | 200 hp (149 kW) |
| Propulsion | Jet Drive |
| Fuel Type | Gasoline |
| Status | Available – Brand New |
The 2026 Yamaha WaveRunners VX Limited HO blends cutting‑edge technology with rugged reliability, making it the ultimate choice for water enthusiasts seeking speed, comfort, and superior sound quality on every adventure.
| Sale Price | $16,699.00 | |
| Location | East Haven, Connecticut | |
| Condition | New | |
| Stock Number | 26014B | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | VX® Limited HO | |
| HIN | YAMA1035J526 | |
| Color | Azure Blue | |
| Engine | 4 Cyl 4 Str 1.9L High Output | |
| Length | 11' 1" | |
| Horsepower | 200 | |
| Engine Hours | 0 | |
| Propulsion | Jet Drive | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | 798 lbs | |
| Status | Available | |
| Width | 4'1" | |
| Height | 3'11" |
| Length | 11ft 1in |
| Engine Power | 200 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.