$10,399.00
Dry Dock Marine Center | Angola, Indiana
Yamaha WaveRunners JetBlaster DLX 3‑Up
The newest 2026 model delivers an unbeatable mix of comfort and performance in a compact package.
Yamaha WaveRunners JetBlaster DLX 3‑Up
The newest 2026 model delivers an unbeatable mix of comfort and performance in a compact package.
| Year | 2026 |
|---|---|
| Make & Model | Yamaha WaveRunner JetBlaster DLX 3‑Up |
| Engine Type | TR-1, 3‑Cylinder, 4‑Stroke Marine Engine |
| Hull Material | Fiberglass/Composite |
| Length | 9 ft 9 in (2.97 m) |
| Width | 3 ft 9 in (1.15 m) |
| Height | 3 ft 8 in (1.14 m) |
| Dry Weight | 597 lbs (271 kg) |
| Color Options | Aurora Blue / White |
| Hull ID Number | YAMA1622H526 |
| Status | New and ready for purchase |
This 2026 Yamaha WaveRunner JetBlaster DLX 3‑Up is ideal for families or groups looking for a reliable, easy‑to‑handle watercraft that offers both affordability and advanced features.
| Sale Price | $10,399.00 | |
| Location | Angola, Indiana | |
| Condition | New | |
| Stock Number | WR-93107312-2 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha WaveRunners | |
| Model | Jetblaster DLX 3-Up | |
| HIN | YAMA1622H526 | |
| Color | Azure Blue/White | |
| Engine | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 Yamaha Marine Engine | |
| Length | 9' 9" | |
| Propulsion | Jet Drive | |
| Hull Material | Fiberglass/Composite | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | 597 lbs | |
| Status | Available | |
| Width | 3'9" | |
| Height | 3'8" | |
| Hull Id Number | YAMA1622H526 |
| Length | 9ft 9in |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.