
Contact for Price
Main Channel Marina | Syracuse, Indiana
The 2026 Sea‑Doo Explorer Pro 170 redefines long‑distance water adventures. Built for explorers who demand more, this touring and adventure personal watercraft delivers exceptional storage, unmatched stability, and powerful fuel efficiency to keep you on the move farther than ever.
The 2026 Sea‑Doo Explorer Pro 170 redefines long‑distance water adventures. Built for explorers who demand more, this touring and adventure personal watercraft delivers exceptional storage, unmatched stability, and powerful fuel efficiency to keep you on the move farther than ever.
| Location | Syracuse, Indiana |
|---|---|
| Condition | New |
| Year | 2026 |
| Make | Sea‑Doo |
| Model | Explorer Pro 170 |
| Length | 12′ 0″ (3.66 m) |
| Width | 49.6″ (1.26 m) |
| Height | 55.5″ (1.41 m) |
| Dry Weight | 880 lb / 399 kg |
| Status | Available |
| Passenger Capacity | Up to 3 passengers |
If you crave long‑distance rides, offshore exploration or a versatile watercraft that can handle fishing and adventure alike, the Sea‑Doo Explorer Pro 170 is engineered for confidence on every journey.
| Location | Syracuse, Indiana | |
| Condition | New | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | Explorer Pro® 170 | |
| Length | 12' 0" | |
| Dry Weight | 880 lb / 399 kg | |
| Status | Available | |
| Width | 49.6" / 126 cm | |
| Height | 55.5'' / 140 cm |
| Length | 12ft 0in |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.