$17,599.00
Marine World | Wichita, Kansas
The 2025 Sea‑Doo GTX 230 is the ultimate personal watercraft for riders who demand power, comfort and advanced technology in one package.
The 2025 Sea‑Doo GTX 230 is the ultimate personal watercraft for riders who demand power, comfort and advanced technology in one package.
The Sea‑Doo GTX 230 is powered by a 1630 cc, 230‑hp ACE engine featuring closed-loop cooling. It delivers strong performance while maintaining fuel efficiency for longer adventures on the water.
A one‑year limited warranty from BRP ensures peace of mind with every purchase.
The Sea‑Doo GTX 230 is engineered for riders who want the perfect blend of power, comfort and cutting‑edge technology. Experience a ride above all others on open water or challenging waves with this top‑tier personal watercraft.
| Condition | NEW | |
| Year | 2025 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | GTX™ 230 Tech, Audio, iDF, iBR | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™- 230 |
| Displacement | 1630 cc |
| Cooling System | Closed-Loop Cooling System (CLCS) |
| Engine Power | 230 hp |
| Fuel Type | 87 octane |
| Intake Design | Supercharged with external intercooler |
| Drivetrain | |
| Reverse | Electronic iBR® |
| Throttle | System: iTC™ (Intelligent Throttle Control) System |
| Chassis | |
| Exhaust | D-Sea-BeI™ System |
| Dimensions | |
| Length | 135,9" / 345,1 cm |
| Width | 49,2" / 125 cm |
| Height | 44,9" / 114 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 70 L / 18,5 US gal |
| Storage Capacity | Glove Box: 2,9 L / 0,8 US gal | Front Bint: 96 L / 25,3 US gal | Total: 26,1 US gal / 98,9 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 829 lb /376 kg |
| Weight | Capacity: 272 kg / 600 lb |
| Electric | |
| Gauges | 7.6" wide digital display |
| Features | |
| Features | Ergolock™ two-piece seat w/ stepped design, Seat strap, iDF® - Intelligent Debris-Free System, iBR® - Intelligent Brake & Reverse, VTS™ (Variable Trim System), Boarding ladder, RF D.E.S.S.™ key, Direct-access front storage, Watertight phone compartment, LinQ™ attachment system |
| Hull Type | ST3™ Hull | Material: Fiberglass |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 829 lb /376 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 230 hp |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.