
$9,399.00
Marine World | Wichita, Kansas
The 2026 Sea‑Doo Spark is the ultimate lightweight personal watercraft for spontaneous summer adventures. Designed to be easy on the tow boat yet powerful enough to deliver endless fun, this model packs a punch with its Rotax 900 ACE engine and IBR technology.
Enjoy family time on calm lakes or open coastal waters—its spacious rear platform ...
[read more]The 2026 Sea‑Doo Spark is the ultimate lightweight personal watercraft for spontaneous summer adventures. Designed to be easy on the tow boat yet powerful enough to deliver endless fun, this model packs a punch with its Rotax 900 ACE engine and IBR technology.
Enjoy family time on calm lakes or open coastal waters—its spacious rear platform supports up to three passengers comfortably while still feeling agile in tighter spots. The Spark’s standard features keep the experience simple yet enjoyable for everyone, whether you’re cruising solo or with friends.
| 2026 Sea‑Doo Spark – 3 Passenger | |
|---|---|
| Make & Model | Sea‑Doo Spark for 3, Rotax 900 ACE - 90 CONV with IBR |
| Status | New |
| Year | 2026 |
| Engine & Performance | |
| Engine Type | Rotax 900 ACE - 90 |
| Power Output | 90 HP |
| Dimensions (in inches / cm) | |
| Length | 120" / 305 cm |
| Width | 46" / 117 cm |
| Height | 41.6" / 106 cm |
| Capacity & Storage | |
| Seating Capacity | 3 passengers |
| Fuel Tank | 7.9 US gal (30 L) |
| Storage Bin | 11.8 US gal / 44.7 L (front bin optional) |
| Weight & Build | |
| Dry Weight | 448 lb / 203 kg |
| Hull Material | Spark® Hull, Polytec™ construction |
| Electronics & Features | |
| Display | 4.5‑inch digital gauge panel |
| Add‑On Package | Convenience package with IBR connectivity |
| Warranty Information | |
| Coverage | 1‑year limited BRP warranty on the watercraft |
| Condition | NEW | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | Spark™ for 3 Rotax® 900 ACE™ - 90 CONV with IBR | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger |
| Engine | |
| Engine Type | 900 ACE™ - 90 |
| Engine Power | 90 HP |
| Dimensions | |
| Length | 120" / 305 cm |
| Width | 46" / 117 cm |
| Height | 41.6" / 106 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 7.9 US gal / 30 L |
| Storage Capacity | 11.8 US Gal / 44.7 L (includes optional front bin) |
| Weights | |
| Dry Weight | 448 lb / 203 kg |
| Electric | |
| Gauges | 4.5 in. Digital Display |
| Features | |
| Features | Convenience Package with iBR |
| Hull Type | Spark® Hull | Material: Polytec™ |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 448 lb / 203 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 90 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.