
$12,399.00
Marine World | Wichita, Kansas
Discover the 2026 Yamaha VX Personal Watercraft, a modern, affordable wave runner that redefines performance for mid‑size enthusiasts.
Discover the 2026 Yamaha VX Personal Watercraft, a modern, affordable wave runner that redefines performance for mid‑size enthusiasts.
The 2026 Yamaha VX is powered by the Yamaha TR‑1 High Output Marine Engine, featuring:
| Dimensions (L x W x H) | |
|---|---|
| Length | 11' 1" |
| Width | 4' 1" |
| Height | 3' 11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gallons |
| Storage Volume | 30.1 gallons |
| Weights | |
| Dry Weight | 719 lbs |
| Seating & Capacity | |
| Seats | 1‑3 persons |
The 2026 Yamaha VX Personal Watercraft delivers modern design, reliable performance, and everyday practicality—all at an unbeatable price point. Perfect for family outings or solo adventures on lakes, rivers, and coastal waters.
| Condition | NEW | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha | |
| Model | VX® | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Weights | |
| Dry Weight | 719 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | LCD |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Water-resistant Under-seat Storage | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 719 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.