
$7,682.00
US 27 Motorsports | St Johns, Michigan
The newest Sea‑Doo Spark delivers a fresh blend of sleek design and powerful performance. Designed for riders who want an easy, affordable adventure on the water, this model combines lightweight construction with advanced technology.
The newest Sea‑Doo Spark delivers a fresh blend of sleek design and powerful performance. Designed for riders who want an easy, affordable adventure on the water, this model combines lightweight construction with advanced technology.
The Spark is powered by a Rotax® 900 ACE™‑90 engine delivering 90 horsepower with closed‑loop cooling for reliability. Its natural aspiration design reduces maintenance while providing smooth acceleration.
The redesigned seating offers extra cushioning for longer rides. A watertight phone compartment and optional front storage keep your gear safe while you explore the water.
The Spark comes with a one‑year limited warranty from BRP, covering the watercraft against manufacturing defects.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | SEA90 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | Spark™ for 2 Rotax® 900 ACE™- 90 CONV with IBR | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 2-Passenger | |
| VIN | YDV05894H425 | |
| Odometer | 0 | |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | |
| Engine Type | 900 ACE™- 90 |
| Displacement | 899 cc |
| Cooling System | Closed-Loop Cooling System (CLCS) |
| Engine Power | 90 hp |
| Fuel Type | 87 octane |
| Intake Design | Naturally aspirated |
| Drivetrain | |
| Reverse | Electronic iBR® |
| Throttle | System: iTC™ (Intelligent Throttle Control) System |
| Chassis | |
| Exhaust | D-Sea-BeI™ System |
| Dimensions | |
| Length | 111" / 283 cm |
| Width | 46" / 117 cm |
| Height | 41.6"/ 106 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 2 |
| Fuel Capacity | 7.9 US gal / 30 L |
| Storage Capacity | Glove Box: 0.71 US gal / 2.68 L | Front Bint: 11 US gal / 42 L (Optional with the 60 hp) |
| Weights | |
| Dry Weight | 432 lb / 196 kg |
| Weight | Capacity: 352 lb / 160 kg |
| Electric | |
| Gauges | 4.5'' Digital Display |
| Features | |
| Features | Main Functions: Speedometer, RPM, Vehicle hours, Sport mode, ECO® Mode, Fuel autonomy distance & time to empty, VTS™ (optional), Clock |
| Hull Type | Spark® Hull | Material: Polytec™ |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 432 lb / 196 kg approx. |
| Max Persons | 2 |
| Engine Power | 90 hp |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.