
$7,682.00
US 27 Motorsports | St Johns, Michigan
The latest Sea‑Doo Spark delivers an iconic design that feels fresh and modern. With smooth lines and a bold silhouette it offers the next generation of fun on water.
The latest Sea‑Doo Spark delivers an iconic design that feels fresh and modern. With smooth lines and a bold silhouette it offers the next generation of fun on water.
| Engine Details | |
|---|---|
| Type | 900 ACE 90 hp |
| Displacement | 899 cc |
| Cylinders | Naturally aspirated |
| Fuel Type | 87 octane gasoline |
| Drivetrain & Controls | |
| Reverse System | Electronic iBR® |
| Throttle Control | Intelligent Throttle (iTC) |
| Dimensions | |
| Length | 111” / 283 cm |
| Width | 46” / 117 cm |
| Height | 41.6” / 106 cm |
| Capacity & Weight | |
| Seating Capacity | Two passengers |
| Dry Weight | 432 lb (196 kg) |
| Max Load | 352 lb (160 kg) including fuel and riders |
| Fuel & Storage | |
| Tank Capacity | 7.9 US gal / 30 L |
| Glove Box | 0.71 gal (2.68 L) |
| Optional Front Bin | 11 US gal (42 L) with higher‑power models |
| Electrical & Features | |
| Digi Display Size | 4.5″ |
| Main Functions | Speedometer, RPM, Fuel range, ECO mode, Sport mode, Clock |
| Hull & Materials | |
| Hull Type | Spark hull made of Polytec® material |
The Sea‑Doo Spark is covered by a one‑year limited warranty from the manufacturer. Its efficient engine and low maintenance requirements make it an economical choice for anyone wanting to experience life on water without breaking the bank.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | SEA82 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | Spark™ for 2 Rotax® 900 ACE™- 90 CONV with IBR | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 2-Passenger | |
| VIN | YDV37616B525 | |
| Odometer | 0 | |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | |
| Engine Type | 900 ACE™- 90 |
| Displacement | 899 cc |
| Cooling System | Closed-Loop Cooling System (CLCS) |
| Engine Power | 90 hp |
| Fuel Type | 87 octane |
| Intake Design | Naturally aspirated |
| Drivetrain | |
| Reverse | Electronic iBR® |
| Throttle | System: iTC™ (Intelligent Throttle Control) System |
| Chassis | |
| Exhaust | D-Sea-BeI™ System |
| Dimensions | |
| Length | 111" / 283 cm |
| Width | 46" / 117 cm |
| Height | 41.6"/ 106 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 2 |
| Fuel Capacity | 7.9 US gal / 30 L |
| Storage Capacity | Glove Box: 0.71 US gal / 2.68 L | Front Bint: 11 US gal / 42 L (Optional with the 60 hp) |
| Weights | |
| Dry Weight | 432 lb / 196 kg |
| Weight | Capacity: 352 lb / 160 kg |
| Electric | |
| Gauges | 4.5'' Digital Display |
| Features | |
| Features | Main Functions: Speedometer, RPM, Vehicle hours, Sport mode, ECO® Mode, Fuel autonomy distance & time to empty, VTS™ (optional), Clock |
| Hull Type | Spark® Hull | Material: Polytec™ |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 432 lb / 196 kg approx. |
| Max Persons | 2 |
| Engine Power | 90 hp |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.