
$8,688.00
US 27 Motorsports | St Johns, Michigan
Experience the next generation of fun on the water with the Sea‑Doo Spark 2025, a high-performance three-passenger personal watercraft powered by the powerful Rotax 900 ACE engine.
Experience the next generation of fun on the water with the Sea‑Doo Spark 2025, a high-performance three-passenger personal watercraft powered by the powerful Rotax 900 ACE engine.
The Spark’s efficient Rotax engine and minimal maintenance make it the most affordable personal watercraft on the market. With its lightweight, compact frame you can tow from almost any vehicle and store in less space than a full‑size boat.
The Spark comes with a one‑year limited warranty from the manufacturer to ensure peace of mind on every ride.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | SEA86 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | Spark™ for 3 Rotax® 900 ACE™ - 90 CONV with IBR and Audio | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YDV37469B525 | |
| Odometer | 0 | |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | |
| Engine Type | 900 ACE™- 90 |
| Displacement | 899 cc |
| Cooling System | Closed-Loop Cooling System (CLCS) |
| Engine Power | 90 hp |
| Fuel Type | 87 octane |
| Intake Design | Naturally aspirated |
| Drivetrain | |
| Reverse | Electronic iBR® |
| Throttle | System: iTC™ (Intelligent Throttle Control) System |
| Chassis | |
| Exhaust | D-Sea-BeI™ System |
| Dimensions | |
| Length | 120" / 305 cm |
| Width | 46" / 117 cm |
| Height | 41.6"/ 106 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 7.9 US gal / 30 L |
| Storage Capacity | Glove Box: 0.71 US gal / 2.68 L | Front Bint: 11 US gal / 42 L (Optional) | Total: 11.8 US Gal / 44.7 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 457 lb / 207 kg |
| Weight | Capacity: 495 lb / 225 kg |
| Electric | |
| Gauges | 4.5'' Digital Display |
| Features | |
| Features | Slim seat, LinQ™ Lite attachment system, Wetgrip Footboard, Round handle grips, Tow Hook, Seat Strap, LinQ™ attachment system |
| Hull Type | Spark® Hull | Material: Polytec™ |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 457 lb / 207 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 90 hp |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.