
Contact for Price
US 27 Motorsports | St Johns, Michigan
The newest model in the Sea‑Doo lineup brings a spacious platform that’s ready for every adventure on the water.
The newest model in the Sea‑Doo lineup brings a spacious platform that’s ready for every adventure on the water.
Year: 2026 | Make: Sea‑Doo | Model: GTI SE 130 iBR | Type: Personal Watercraft | Capacity: 3 passengers
| Engine & Performance | |
|---|---|
| Power | 130 hp |
| Dimensions (inches / cm) | |
| Length | 130.7" / 332 |
| Width | 49.2" / 125 |
| Height | 44.9" / 114 |
| Fuel & Storage | |
| Capacity | 18.5 US gal (70 L) |
| Storage | 40.3 US gal (152.8 L) |
| Weight | |
| Dry Weight | 741 lb (336 kg) |
| Electronic Features | |
| DIGITAL DISPLAY | 4.5 in. |
| Hull & Construction | |
| Type | GTI hull, Polytec material |
| Warranty | |
| Description | One‑year limited coverage for the watercraft. |
The 2026 Sea‑Doo GTI SE combines a generous platform, advanced stability features, and efficient power to provide an exceptional experience on any body of water. Whether you’re planning family outings, towing activities, or solo rides, this personal watercraft delivers comfort, performance, and reliability.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | SEA132 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | GTI™ SE 130 iBR | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YDV45706B626 | |
| Odometer | 0 | |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™ - 130 |
| Engine Power | 130 HP |
| Dimensions | |
| Length | 130.7" / 332 cm |
| Width | 49.2" / 125 cm |
| Height | 44.9" / 114 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | 40.3 US gal / 152.8 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 741 lb / 336 kg |
| Electric | |
| Gauges | 4.5 in. Digital Display |
| Features | |
| Features | iBR & iDF |
| Hull Type | GTI® Hull | Material: Polytec™ |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 741 lb / 336 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 130 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.