
Contact for Price
US 27 Motorsports | St Johns, Michigan
Experience the ultimate watercraft adventure with the brand‑new 2026 Sea-Doo GTI SE 170. Designed for thrill and comfort, this three‑passenger personal watercraft delivers powerful performance, advanced technology, and unmatched stability on every body of water.
Experience the ultimate watercraft adventure with the brand‑new 2026 Sea-Doo GTI SE 170. Designed for thrill and comfort, this three‑passenger personal watercraft delivers powerful performance, advanced technology, and unmatched stability on every body of water.
| General Information | |
|---|---|
| Year | 2026 |
| Make & Model | Sea‑Doo GTI SE 170 Tech, Audio, iDF, iBR |
| Vehicle Type | Personal Watercraft (3‑Passenger) |
| Engine Details | |
| Type | 1630 ACE™ – 170 HP |
| Dimensions & Capacity | |
| Length | 130.7" (332 cm) |
| Width | 49.2" (125 cm) |
| Height | 44.9" (114 cm) |
| Sitting Capacity | 3 passengers |
| Storage & Fuel | |
| Fuel Tank | 18.5 gallons (70 L) |
| Additional Storage | 40.3 gallons (152.8 L) |
| Weight & Weighting | |
| Dry Weight | 761 lbs (345 kg) |
| Electrical Features | |
| DIGITAL DISPLAY | 4.5‑inch screen for real‑time data and navigation. |
| Warranty & Condition | |
| Status | New |
| Stock Number | SEA131 |
| Limited Warranty | 1 year coverage by BRP. |
The 2026 Sea‑Doo GTI SE 170 combines cutting‑edge technology with robust performance, making it the perfect choice for family outings, tow sports, and adventurous water exploration. Explore every wave with confidence in this top‑tier personal watercraft.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | SEA131 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | GTI™ SE 170 Tech, Audio, iDF, iBR | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YDV47940B626 | |
| Odometer | 0 | |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™ - 170 |
| Engine Power | 170 HP |
| Dimensions | |
| Length | 130.7" / 332 cm |
| Width | 49.2" / 125 cm |
| Height | 44.9" / 114 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | 40.3 US gal / 152.8 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 761 lb / 345 kg |
| Electric | |
| Gauges | 4.5 in. Digital Display |
| Features | |
| Features | Tech Package, audio, iDF, iBR |
| Hull Type | GTI® Hull | Material: Polytec™ |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 761 lb / 345 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 170 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.