
Contact for Price
US 27 Motorsports | St Johns, Michigan
Discover the all-new 2026 Sea‑Doo GTR 230 iBR, a high-performance personal watercraft that delivers unmatched speed and control at an accessible price point.
Discover the all-new 2026 Sea‑Doo GTR 230 iBR, a high-performance personal watercraft that delivers unmatched speed and control at an accessible price point.
| General Information | |
|---|---|
| Make | Sea‑Doo |
| Model Year | 2026 |
| Vehicle Type | Personal Watercraft (PWC) |
| Engine & Performance | |
| Power | 230 HP |
| Fuel Capacity | 18.5 US gallons / 70 L |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 130.7 in (332 cm) |
| Width | 49.2 in (125 cm) |
| Height | 44.9 in (114 cm) |
| Dry Weight | 776 lb / 352 kg |
| Seating & Storage | |
| Passenger Capacity | 3 |
| Storage Volume | 40.3 US gallons / 152.8 L |
The 2026 Sea‑Doo GTR 230 iBR is brand new with zero hours and comes standard with a one-year BRP limited warranty, ensuring peace of mind for every ride.
This Sea‑Doo GTR is the perfect choice for riders looking to elevate their personal watercraft experience without compromising on quality, performance, or affordability.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | SEA126 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | GTR™ 230 iBR | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YDV29160K526 | |
| Odometer | 0 | |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™ - 230 |
| Engine Power | 230 HP |
| Dimensions | |
| Length | 130.7" / 332 cm |
| Width | 49.2" / 125 cm |
| Height | 44.9" / 114 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | 40.3 US gal / 152.8 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 776 lb / 352 kg |
| Electric | |
| Gauges | 4.5 in. Digital Display |
| Features | |
| Features | iBR |
| Hull Type | GTI® Hull | Material: Polytec™ |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 776 lb / 352 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 230 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.