
Contact for Price
US 27 Motorsports | St Johns, Michigan
The 2026 Sea‑Doo GTX 170 is engineered to keep its legacy of premium comfort and refined performance alive while delivering bold style that turns every ride into a weekend getaway.
The 2026 Sea‑Doo GTX 170 is engineered to keep its legacy of premium comfort and refined performance alive while delivering bold style that turns every ride into a weekend getaway.
| Engine & Power | |
|---|---|
| Type | 1630 ACE™ - 170 |
| Power | 170 HP |
| Dimensions (in / cm) | |
| Length | 135.9" / 345.1 |
| Width | 49.2" / 125 |
| Height | 44.9" / 114 |
| Capacities (US gal / L) | |
| Fuel Capacity | 18.5 / 70 |
| Storage Capacity | 26.1 / 98.9 |
| Weight & Materials | |
| Dry Weight | 796 lb / 361 kg |
| Hull Type | ST3® Fiberglass |
The Sea‑Doo GTX comes with a one‑year BRP limited warranty covering all major components, ensuring peace of mind on every adventure.
This 2026 model is brand new and ready to deliver an unmatched combination of power, comfort, and cutting‑edge technology for riders who demand the best in personal watercraft performance.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | SEA123 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | GTX™ 170 Tech, Audio, iDF, iBR | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YDV29507L526 | |
| Odometer | 0 | |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™ - 170 |
| Engine Power | 170 HP |
| Dimensions | |
| Length | 135,9" / 345,1 cm |
| Width | 49.2" / 125 cm |
| Height | 44.9" / 114 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | 26.1 US gal / 98.9 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 796 lb / 361 kg |
| Electric | |
| Gauges | 7.8 in. Color LCD Display (With Tech package) |
| Features | |
| Features | Tech Package, audio, iDF, iBR |
| Hull Type | ST3® Hull | Material: Fiberglass |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 796 lb / 361 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 170 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.