
Contact for Price
US 27 Motorsports | St Johns, Michigan
The 2026 Sea‑Doo GTX 170 Tech reaffirms its legacy as the ultimate three‑passenger personal watercraft, blending premium comfort with powerful performance and unmistakable style. Designed for long distance rides, family fun, tow sports and everyday adventures, this model delivers industry leading ...
[read more]The 2026 Sea‑Doo GTX 170 Tech reaffirms its legacy as the ultimate three‑passenger personal watercraft, blending premium comfort with powerful performance and unmistakable style. Designed for long distance rides, family fun, tow sports and everyday adventures, this model delivers industry leading stability and control on every wave.
| General Information | |
|---|---|
| Year | 2026 |
| Make | Sea‑Doo |
| Model | GTX 170 Tech, Audio, iDF, iBR |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Dimensions (inches / cm) | |
| Length | 135.9 / 345.1 |
| Width | 49.2 / 125 |
| Height | 44.9 / 114 |
| Performance & Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™ – 170 HP |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Capacity & Storage | |
| Seating Capacity | 3 |
| Storage Capacity | 26.1 US gal / 98.9 L |
| Weight (lbs / kg) | |
| Dry Weight | 796 / 361 |
| Electric & Display | |
| LCD Gauge Size | 7.8 in. |
| Warranty | |
| Coverage Period | 1 year limited warranty on watercraft |
This Sea‑Doo GTX 170 Tech offers an unbeatable blend of power, comfort and versatility for any water adventure. Whether cruising the shoreline or tackling open waters, it stands as a top choice in 2026 personal watercraft.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | SEA124 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | GTX™ 170 Tech, Audio, iDF, iBR | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YDV29506L526 | |
| Odometer | 0 | |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™ - 170 |
| Engine Power | 170 HP |
| Dimensions | |
| Length | 135,9" / 345,1 cm |
| Width | 49.2" / 125 cm |
| Height | 44.9" / 114 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | 26.1 US gal / 98.9 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 796 lb / 361 kg |
| Electric | |
| Gauges | 7.8 in. Color LCD Display (With Tech package) |
| Features | |
| Features | Tech Package, audio, iDF, iBR |
| Hull Type | ST3® Hull | Material: Fiberglass |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 796 lb / 361 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 170 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.