
Contact for Price
US 27 Motorsports | St Johns, Michigan
Experience the next generation of adventure with the 2026 Sea‑Doo GTX 230, a premium personal watercraft engineered for comfort, performance and style.
The GTX 230 ...
[read more]Experience the next generation of adventure with the 2026 Sea‑Doo GTX 230, a premium personal watercraft engineered for comfort, performance and style.
The GTX 230 is powered by a robust 1630 ACE™ engine delivering an impressive 230 horsepower. Its supercharged torque and industry‑leading stability give riders confident handling in every wave.
The GTX 230 comes equipped with a full tech package that includes:
The watercraft is covered by BRP’s one‑year limited warranty, providing peace of mind with every splash.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | SEA120 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sea-Doo | |
| Model | GTX™ 230 Tech, Audio, iDF, iBR | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YDV23722K526 | |
| Odometer | 0 | |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | |
| Engine Type | 1630 ACE™ - 230 |
| Engine Power | 230 HP |
| Dimensions | |
| Length | 135,9" / 345,1 cm |
| Width | 49.2" / 125 cm |
| Height | 44.9" / 114 cm |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 18.5 US gal / 70 L |
| Storage Capacity | 26.1 US gal / 98.9 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 829 lb / 376 kg |
| Electric | |
| Gauges | 7.8 in. Color LCD Display (With Tech package) |
| Features | |
| Features | Tech Package, audio, iDF, iBR |
| Hull Type | ST3® Hull | Material: Fiberglass |
| Warranty | |
| Warranty | BRP limited warranty covers the watercraft for one year. |
| Dry Weight | 829 lb / 376 kg approx. |
| Max Persons | 3 |
| Engine Power | 230 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.