
Contact for Price
US 27 Motorsports | St Johns, Michigan
Discover the brand‑new 2026 Yamaha Jetblaster PRO 2‑Up, a personal watercraft designed for ultimate fun on the water.
Discover the brand‑new 2026 Yamaha Jetblaster PRO 2‑Up, a personal watercraft designed for ultimate fun on the water.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | NEW |
| Stock Number | YD258 |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha |
| Model | JetBlaster PRO 2‑Up |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 1-Passenger, Stand Up |
| VIN | YAMA2456H526 |
| Odometer | 0 hours |
| Fuel Type | Gasoline (Regular Unleaded) |
| Engine Details | |
| Type | 3‑Cylinder, 4‑Stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049 cc |
| Dimensions & Capacities | |
| Length | 9′ 9″ (3.01 m) |
| Width | 3′ 9″ (1.15 m) |
| Height | 3′ 10″ (1.18 m) |
| Fuel Capacity | 13.2 gallons (50 L) |
| Storage Capacity | 1.5 gallons (6 L) |
| Seating Capacity | 1–2 persons |
| Weights & Features | |
| Dry Weight | 538 lbs (244 kg) |
| Oil Capacity | 3.4 L (0.9 gal) |
| Features | Connext Screen 4.3″, Security Mode, X‑Step Drive Control, Low RPM mode, water‑resistant under-seat storage, reboarding step, foot chocks. |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen display |
The 2026 Yamaha Jetblaster PRO 2‑Up combines high performance with user‑friendly features for both novice and experienced riders. Whether you’re looking to race, cruise or simply enjoy the waves, this watercraft delivers an exceptional riding experience.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YD258 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha | |
| Model | JetBlaster PRO 2-Up | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 1-Passenger, Stand Up | |
| VIN | YAMA2456H526 | |
| Odometer | 0 | |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 9'9" |
| Width | 3'9" |
| Height | 3'10" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 Gal |
| Storage Capacity | 1.5 Gal |
| Seating Capacity | 1-2 persons |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 538 lbs |
| Features | |
| Features | Connext Screen (in): 4.3 | Connext Screen Security | Drive Control: X(2step) | Drive Control/Low RPM Mode | Water-resistant Under-seat Storage | Reboarding Step | Foot Chocks |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Dry Weight | 538 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.