
Contact for Price
US 27 Motorsports | St Johns, Michigan
Discover the brand‑new 2026 Yamaha JetBlaster PRO 2‑Up, a top‑tier personal watercraft designed for both thrill seekers and casual riders.
Discover the brand‑new 2026 Yamaha JetBlaster PRO 2‑Up, a top‑tier personal watercraft designed for both thrill seekers and casual riders.
| Basic Information | |
|---|---|
| Condition | NEW |
| Stock Number | YD259 |
| Year | 2026 |
| Make | Yamaha |
| Model | JetBlaster PRO 2‑Up |
| Vehicle Type | Personal Watercraft |
| Category | 1-Passenger, Stand Up |
| VIN | YAMA0837J526 |
| Odometer | 0 hours |
| Fuel Type | Gasoline (Regular Unleaded) |
| Engine Details | |
| Type | 3‑Cylinder, 4‑Stroke TR‑1 High Output Engine |
| Displacement | 1049 cc |
| Dimensions (Feet/Inches) | |
| Length | 9′ 9″ |
| Width | 3′ 9″ |
| Height | 3′ 10″ |
| Capacities (Gallons/Liters) | |
| Fuel Capacity | 13.2 gal |
| Tank Storage | 1.5 gal |
| Seating Capacity | 1–2 persons |
| Oil Capacity | 3.4 L |
| Weights (lbs) | |
| Dry Weight | 538 lb |
| Additional Features | |
| |
This Yamaha JetBlaster PRO 2‑Up offers unmatched performance, advanced safety features, and the ultimate stand‑up riding experience. Ideal for water sports enthusiasts looking to elevate their aquatic adventures.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YD259 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha | |
| Model | JetBlaster PRO 2-Up | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 1-Passenger, Stand Up | |
| VIN | YAMA0837J526 | |
| Odometer | 0 | |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 9'9" |
| Width | 3'9" |
| Height | 3'10" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 Gal |
| Storage Capacity | 1.5 Gal |
| Seating Capacity | 1-2 persons |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 538 lbs |
| Features | |
| Features | Connext Screen (in): 4.3 | Connext Screen Security | Drive Control: X(2step) | Drive Control/Low RPM Mode | Water-resistant Under-seat Storage | Reboarding Step | Foot Chocks |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Dry Weight | 538 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.