
Contact for Price
US 27 Motorsports | St Johns, Michigan
The newest Yamaha JetBlaster PRO 2-Up is engineered for maximum fun on the water while delivering top‑tier performance and safety. Designed to accommodate two riders, this stand‑up PWC lets you enjoy thrilling watersports adventures with friends or family.
The newest Yamaha JetBlaster PRO 2-Up is engineered for maximum fun on the water while delivering top‑tier performance and safety. Designed to accommodate two riders, this stand‑up PWC lets you enjoy thrilling watersports adventures with friends or family.
| Vehicle Overview | |
| Condition | New |
|---|---|
| Stock Number | YD295 |
| Year | 2026 |
| Make & Model | Yamaha JetBlaster PRO 2‑Up |
| Type | Personal Watercraft – Stand Up, Two Passenger |
| Engine Details | |
| Motor | TR-1 High Output 3‑Cylinder, 4‑Stroke |
| Displacement | 1049 cc |
| Aerodynamics & Dimensions | |
| Length | 9′ 9″ (3.00 m) |
| Width | 3′ 9″ (1.15 m) |
| Height | 3′ 10″ (1.18 m) |
| Cargo & Capacities | |
| Fuel Tank | 13.2 gal (50 L) |
| Oil Capacity | 3.4 L (0.9 qt.) |
| Weight & Seating | |
| Dry Weight | 538 lb (244 kg) |
| Seating Capacity | 1‑2 riders |
This 2026 Yamaha JetBlaster PRO delivers exceptional performance, safety features, and comfort for serious water enthusiasts. Whether you’re chasing waves or simply cruising across a lake, the JetBlaster PRO gives you confidence on every ride.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YD295 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha | |
| Model | JetBlaster PRO 2-Up | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 1-Passenger, Stand Up | |
| VIN | YAMA1809I526 | |
| Odometer | 0 | |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | |
| Engine Type | 3-cylinder, 4-stroke TR-1 High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1049CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 9'9" |
| Width | 3'9" |
| Height | 3'10" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 13.2 Gal |
| Storage Capacity | 1.5 Gal |
| Seating Capacity | 1-2 persons |
| Oil capacity | 3.4 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 538 lbs |
| Features | |
| Features | Connext Screen (in): 4.3 | Connext Screen Security | Drive Control: X(2step) | Drive Control/Low RPM Mode | Water-resistant Under-seat Storage | Reboarding Step | Foot Chocks |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen |
| Dry Weight | 538 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.