
Contact for Price
US 27 Motorsports | St Johns, Michigan
Discover the 2026 Yamaha VX Limited HO Personal Watercraft, a brand‑new high‑performance model designed to deliver an unrivaled riding experience on every wave.
Discover the 2026 Yamaha VX Limited HO Personal Watercraft, a brand‑new high‑performance model designed to deliver an unrivaled riding experience on every wave.
| General Information | |
|---|---|
| Make | Yamaha |
| Model | VX Limited HO |
| Year | 2026 |
| Vehicle Type | Personal Watercraft (3‑Passenger) |
| Engine Details | |
| Displacement | 1898 cc |
| Fuel Type | Regular Unleaded Gasoline |
| Dimensions & Capacities | |
| Length | 11′1″ |
| Width | 4′1″ |
| Height | 3′11″ |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Weights & Capacities | |
| Dry Weight | 798 lb |
| Oil Capacity | 2.6 L |
| Seating Capacity | 1–3 persons |
| Additional Features | |
| Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors, Watertight USB & 12V Outlet with Accent Lighting, Footwell Drains, Deck Mats, Tow Hook, Maintenance‑Free Battery. |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen – 4.3 in |
This 2026 Yamaha VX Limited HO PWC combines powerful performance with advanced technology and thoughtful design, making it the ultimate choice for water enthusiasts who demand quality, reliability, and style.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | YD271 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha | |
| Model | VX® Limited HO | |
| Vehicle Type | Personal Watercraft | |
| Category | 3-Passenger | |
| VIN | YAMA24411526 | |
| Odometer | 0 | |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | |
| Engine Type | 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | 1898CC |
| Fuel Type | Regular Unleaded |
| Dimensions | |
| Length | 11'1" |
| Width | 4'1" |
| Height | 3'11" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 18.5 gal |
| Storage Capacity | 30.1 gal |
| Seating Capacity | 1-3 persons |
| Oil capacity | 2.6 L |
| Weights | |
| Dry Weight | 798 lbs |
| Features | |
| Fuel Gauge Type | Connext Screen 4.3 in |
| Features | Molded Cooler Storage in Bow | Dual Mirrors | Watertight with USB & 12V Outlet with Accent Lighting | Footwell Drains | Deck Mats | Tow Hook | Maintanence-free Battery |
| Dry Weight | 798 lbs approx. |
| Max Persons | 1 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.